Vaše oči

 

Štruktúra oka a zrak

 

Zrak je najšpecializovanejší a najkomplexnejší spomedzi piatich zmyslov a kombinuje zmyslové vnímanie s intelektuálnym spracovaním. Svetelné lúče vstupujú cez zrenice a dopadajú na sietnicu v zadnej časti oka,kde vytvárajú dvojrozmerný obraz. Tieto obrazy sa premieňajú na elektrické vzruchy,ktoré vedú oba zrakové nervy do oddielov mozgu,najmä do záhlavového laloka,kde sa spracúvajú.

 

 

UV ŽIARENIE A JEHO VPLYV NA OČI

 

Slnečné lúče tvoria elektromagnetické žiarenie s rôznymi frekvenciami /vlnovými dĺžkami/ , s rozsahom od žiarenia s vlnovou dĺžkou kratšou než majú gama lúče až po rádiové vlny s metrovými vlnovými dĺžkami. Najnižšia frekvencia zodpovedá gama žiareniu,ďalej sa jedná  o röntgenovú časť spektra nasledovanú tromi typmi UV žiarenia:

  • UV C /200-280 nm/

  • UV B /280-320 nm/

  • UV A /320-400 nm/

Spektrum pokračuje viditeľným žiarením - elektromagnetickými vlnami s vlnovou dĺžkou 400 - 700 nm vnímanými naším zrakom,infračerveným žiarením pociťovaným ako tepelné sálanie /vlnová dĺžka väčšia ako 700 nm/ a pokračuje až po rádiové vlny. Ozónová vrstva však bráni prieniku prieniku gama žiarenia,röntgenového a UV-C žiarenia do atmosféry.

 

UV ŽIARENIE A OČI

 

Následky expozície kože a UV žiarenia sú medzi populáciou dobre známe.Až 95% ľudí spojuje UV žiarenie s kožou a kožnými problémami,a iba 5% spojuje s očnými problémami. Nespočetné množstvo vedeckých výskumov potvrdzuje nepriaznivý vplyv UV žiarenia na očné tkanivá a preto je nutné dosiahnuť patričnú ochranu očí a ich štruktúr a zároveň eliminovať riziko ich poškodenia.

 

Literatúra poskytuje množstvo dôkazov o poškodení očí pri akútnej a chronickej expozícii UV žiarenia.Tieto stavy sú označované termínom "OFTALMOHELIÓZY" - odvodený od gréckeho ophtalmos/oko/ a helios/slnko/.

 

Dopady UV žiarenia sa kumulujú v priebehu celého nášho života. Najväčšiemu riziku sú však vystavené deti.UV-A a UV-B žiarenia majú v závislosti na vlnovej dĺžke rôzny vplyv na biologické tkanivá. Podobne existujú rozdiely v charakteristikách absorbcie UV žiarenia očnými tkanivami. Rohovka a šošovka v oku hrajú v tomto prípade najdôležitejšiu úlohu. Rohovka absorbuje väčšinu žiarenia pod 300nm /UV-B/,šošovka primárne absorbuje UV-A žiarenie s vlnovou dĺžkou kratšou než 370nm.Spojovka tiež môže byť veľmi ľahko poškodená UV žiarením,ktorá aktivuje rozsiahlu sériu oxydatívnych reakcií,ktoré vedú k odumieraniu buniek. To má za následok skvamocelulárne karcinómy spojiviek. Štúdie taktiež dokázali,že očné melanómy sú 8 až 10xkrát častejšie u belochov než afro-americkej populácie. Zvýšený výskyt bol dokázaný v oblastiach nielen slnečných,ale aj v snehom pokrytých oblastiach.

 

Je dôležité povedať,že veľmi citlivý na UV žiarenie je rohovkový epitel a endotel,ktorý nie je schopný regenerácie. Zvýšená expozícia UV žiarenia poškodzuje antioxydačné ochranné mechanizmy čím dochádza k poškodeniu rohovky a ďaľších tkanív oka.

 

Zatiaľ čo množstvo patologických zmien je spojených s expozíciou UV žiarenia je chronických,je treba roky aby došlo k ich rozvoju. Existujú však aj akútne reakcie na UV žiarenie ako napr. FOTOKERATITÍDA /známa pod názvom snežná slepota/ sprevádzaná veľkou bolesťou, slzením a fotofóbiou. K tomuto stavu postačí hodinová expozícia UV žiareniu  ktoré sa odráža od snehu,alebo 6 hodinový pobyt na svetlom piesku.

 

PROBLEMATIKA OCHRANY

 

Tvar orbity a obočia poskytujú čiastočnú anatomickú ochranu pred UV žiarením,a k ďalšej redukcii dochádza privieraním očných viečok. Experimentálne bolo potvrdené,že použitie klobúku so širokým okrajom a neustále používanie slnečných okuliarov s kvalitnými okuliarovými šošovkami znížilo nepriaznivé následky UV žiarenia až o 40%.Práve preto je nesmierne dôležitá stála edukácia zákazníkov a pacientov o dôsledkoch a  nepriaznivých vplyvoch UV žiarenia.

 


Kontakt

dLux optika

Zdravotné stredisko - prízemie
Chemlonská 1
Humenné
066 01

Otvaracie hodiny :

Po.- Pia: od 8,00 - do 16,00


mob: 0949 672 153